Колективът на Техническия колеж почете делото на Човека – Парламент

Колективът на Техническия колеж в Казанлък бе сред уважилите поканата на професор Ивайло Ганев- директор на Техническия колеж, да почетат паметта и делото на Човека – Парламент, юристът Гиньо Ганев и 28 година от подписването на най- новата българска Конституция, като присъства на церемонията по откриването на паметна плоча- барелеф, с лика на един от доайените на българската политика и първи омбудсман на страната, пред дома, в който е живял в София.
Годишнината на Конституцията и делото му бяха почетени и уважени от видни български общественици, интелектуалци и политици, от съратници на видния юрист, негови приятели и близки.
Ръководството на Техническия университет в София, начело с ректора проф. Георги Михов, също присъства на церемонията.
Лично българският патриарх Неофит уважи поканата на семейството на Гиньо Ганев и почете събитието.
Българският президент Румен Радев изпрати приветствие до инициаторите за паметната плоча и семейството на Гиньо Ганев, чийто син е професор Ивайло Ганев.
Специален поздравителен адрес до семейството на Гиньо Ганев изпрати и кметът на Община Казанлък Галина Стоянова.
В него се казва:
"Огромният принос на Гиньо Ганев за развитието на Долината на розите и на тракийските царе не просто му донесе заслужено признателността на казанлъчани с високото звание „Почетен гражданин на град Казанлък“. Неговата загриженост към просперитета на Града на розите се превърна в приемственост, благодарение на Вас. Сега Вие, като син на един изключителен хуманист продължавате всеотдайно да работите за създаването на висококвалифицирани кадри за тежката промишленост в нашия град. "
„Изключителна личност, която радееше за добруването на Отечеството. Рицарят който проповядваше толерантност, един достоен българин“.
С тези думи мотивира идеята за поставянето на паметна плоча на Гиньо Ганев един от инициаторите затова и негов съратник, представителят на Инициативния комитет от общественици и интелектуалци за градежа, академик Стефан Воденичаров.
Идеята за поставянето на паметната плоча с барелеф е родена спонтанно от видни български личности на мисълта- общественици, духовници и интелектуалци, оценяващи в исторически план приноса на конситуционалиста Гиньо Ганев за българската история.
Човекът- Парламент, както бе известен Ганев, бе депутат в 8 поредни народни събрания и имаше основна роля в изработването на демократичната Конституция, след промените в края на 1989 година.
Два пъти е отказвал да приеме премиерски пост. Има огромен принос и в приемането на редица символи на съвременната българска държавност.
По негово предложение песента „Мила Родино“ е приета за държавен химн.
Гиньо Ганев си отиде от света на 18 декември 2016-та година на 88-годишна възраст.
12.07.2019г.